Ікона “Цариця Францисканської Родини” у Львові

“Так само, як читання книг дозволяє почути живе слово Господа, так і демонстрація намальованої ікони також дозволяє тим, хто споглядає на неї, долучитися до таємниці спасіння за допомогою почуття зору. З іншого боку, те, що представлено чорнилом і папером, в іконі представлено різноманітними кольорами та іншими матеріалами.” (св. Йоан Павло ІІ, Апостольський лист “Duodecimum Saeculum”).

Значна подія відбулася в житті Ордену Світських Францисканців парафії св. Антонія у Львові. 20 вересня до нас завітала Ікона “Цариця Францисканської Родини” (лат. Regina Familiae Franciscanae), яка була створена в 2018 році в Литві з нагоди IІІ-го Європейського Конгресу Францисканського Ордену Світських (ФОС) та Францисканської Молоді (ФМ), який проходив в серпні цього року в Каунасі під гаслом “Хто вірує в Мене, як Писання каже, то ріки води живої з нутра його потечуть!” (Йн 7, 38).

Кілька слів про ікону і символи, які вона в собі криє, і коротенька її історія.

Зображення на іконі не є натуралістичним, бо все свідчить про переміну в світлі Бога, яке представлене золотою основою. Німб означає святість, тобто життя за Божим Духом. Великі відкриті очі – це знак уваги. Маленькі закриті вуста символізують поклоніння в тиші. Довгий та тонкий ніс – це рух в напрямку Бога.
Ікона “Цариця Францисканської Родини” належить до різновидів ікони Матері Божого Милосердя.
Ім’я “Матір Милосердного Бога” укрито в грецькій абревіатурі MP ΘY, що означає “Божа Матір”. Ця ікона передає особливі стосунки любові між Матір’ю та Сином з акцентом на її людяність.
Христос (ім’я Якого представлене в абревіатурі грецькими літерами Iς Xς – Ісус Христос) зображений з хрестом всередині німба, який є виразом Його любові до людства. Дитятко Ісус одягнене в світлу туніку, обрамлену золотою смужкою – клавом. Він означає, що Дитятко є Володарем, Господом світу. Він має владу над всім творінням. Сині та червоні цяточки на туніці символізують дві Його природи – людську та божественну. Мантія Ісуса зшита золотими нитками, які символізують Його царську божественність.
Марія вдягнута в синю туніку (синій – це колір людськості) та омофор – довгу накидку, яка покриває Її голову та плечі. Він червоного кольору. Цей колір символізує повноту Божої благодаті, що огортає Марію. Три хрести на голові та плечах Марії, схожі на зірки, вказують на те, що Вона залишається Дівою до, під час та після пологів. Марія вислуховує наші молитви та заступається за нас перед Своїм Сином.
В нижній частині Ікони, в колах, можна побачити головних святих всіх трьох Орденів Францисканської Родини. Святий Франциск Ассізький – в центрі, св. Клара праворуч від нього. Вони є засновниками двох Орденів Францисканської Родини. Поруч з ними – свята Єлизавета, покровителька Францисканського Ордену Світських. Імена святих вписані під їхніми зображеннями з реліквіями.
Назва Ікони “Цариця Францисканської Родини” (лат. Regina Familiae Franciscanae) виникла не просто так. В Регулі Францисканського Ордену Світських читаємо:
“Діва Марія, покірна Господу Слугиня, слухняна Його Слову та натхненню, з невимовною любов’ю була вшанована і проголошена св. Франциском Опікункою та Заступницею його Родини” (Регула ФОС, ст. 9).

17 березня 2018 року ікону “Цариця Францисканської Родини” було освячено в Медінінкаї (Литва), і вона розпочала своє паломництво по європейських спільнотах ФОС та ФМ.

Місія Ікони – відвідати всі місцеві спільноти ФОС та ФМ. Її також можуть вшановувати у францисканських чернечих згромадженнях та у францисканських парафіях. Крім того, вона також може завітати до францисканських сімей, а також до хворих членів спільнот.

Україною паломництво розпочалось 28 серпня зі спільнот ФОС Вінницького Регіону (Мурафа, Шаргород, Бар, Жмеринка), далі Київ, тепер Львів і весь Західний Регіон, а потім Хмельниччина, Дніпро та Східний Регіон.

Під час відвідин Іконою нашої спільноти ми, вдивляючись в образ, ревно молились, щоб Божа любов наповнила нас, просили про Духа та Його дари, про особисте навернення та навернення спільноти, про вірність у покликанні, про відвагу свідчити Євангеліє, про заступництво для Францисканської Родини, про мир в наших серцях, родинах та найбільше про мир у нашій Вітчизні – Україні.

Також молились францисканським розарієм, яий є відомий з 1442 року. Він складається з семи частин на честь Семи Радостей Матері Божої. Молитва Розарію Семи Радостей є важливою ознакою Францисканського Ордену, її ще називають “Серафимською коронкою”.

В даний час паломництво Ікони продовжується по всіх спільнотах Західного Регіону ФОС. З 21 по 23 вересня Ікона перебувала на реколекціях ЗР ФОС в с. Анталовці (Закарпатська обл.), далі Судова Вишня, Мостиська, Рава Руська, Золочів, Тернопіль, Стрий, Івано-Франківськ, Коломия, і знову завітає до Львова 10 жовтня.
Всі , хто мають бажання, мають можливість побачити, доторкнутись і просити потрібних благодатей у Господа за посередництвом Марії та святих Францисканської Родини.

Ірина Бурко ФОС