Чому о. Венантій Катажинєц молився за душі, які терплять у Чистилищі?

«Якби тільки одна душа мала би бути приречена
потрапити до пекла,
 чи не повинен боятись кожний з нас,

щоб нею не бути»
З нотаток о. Венантія Катажиньца

У цьому році ми святкуємо 100-ліття від дня смерті слуги Божого о. Венантія Катажиньца, францисканця. Йосиф Катажинєц (згодом отець Венантій) народився 7 жовтня 1889 року в сім’ї Яна і Агнеси, з родини Коздровицьких, у селі Обидові, розташованому на відстані 46 км на Північний Схід від Львова, неподалік Кам’янки-Струмилової (після Другої світової війни перейменованої на Кам’янку-Бузьку). Під час навчання у педагогічній семінарії, проживав у Львові у гуртожитку на вул. Сапіги (тепер вул. С. Бандери), навчався у францисканській семінарії на вул. Короленка. Отже, з упевненістю можна сказати, що він був наш земляк і ходив тими вулицями якими ходимо тепер і ми.

Слуга Божий, Венантій Катажинєц, пройшов складну і тернисту дорогу до священства, але усі, хто його знали говорили про його скромність, а також велику вірність і відданість своєму покликанню. Знайомство і приятельські стосунки з ним дуже цінував св. Максиміліан Марія Кольбе. Після смерті о. Венантія о. Максиміліан неодноразово просив свого друга про допомогу у важких справах і завжди був вислуханий! Нещодавно розпочався беатифікаційний процес о. Венантія Катажиньца, і багато людей отримують благодаті за його заступництвом… інформацію про слугу Божого Венантія Катажиньца можна почерпнути на присвяченій йому інтернет-сторінці: wenanty.pl.

Власне там ми довідались, що особливим i важливим елементом життя слуги Божого Венантія Катажиньца була молитва за душі, які терплять у Чистилищі. В його Бревіарії, який зберігається в архіві францисканського монастиря в Кальварії Пацлавській, знайдено брошурку з молитвами за душі, які терплять у Чистилищі.

Для тих хто прагне інтенсивно молитись за померлих братів і сестер, які випередили нас у дорозі до вічності і очікують радісну зустріч у Домі Небеcного Отця, архієпископ Адам Шаль 25 березня 2020 р. затвердив, для приватної практики, молитви Братства Чистилищних Душ Отця Венантія Катажиньца. Щоб долучитись до цього Братства не потрібно писати заяву про бажання стати його членом, не потрібно нікуди посилати своїх даних, вистачить тільки молитись щодня молитвами за душі, які терплять в Чистилищі, які будуть подані нижче.

Необхідність молитви за померлих

У нотатках о. Венантія знаходиться запис про п’ять причин, чому потрібно молитися за померлих:

1.   Біль є справжній

2.   Душі – це наші рідні

3. Ти теж можеш туди потрапити

4.   Молитва за інших принесе тобі радість

5.   Це зовсім не важко

Згадаймо вчення Церкви, щодо померлих вірних. Ось що говорить Катехизм Католицької Церкви:

1030  Ті, що вмирають у ласці й приязні Божій, але ще недосконало очищені, хоча мають запевнення про своє вічне спасіння, після смерті переходять очищення, щоб здобути святість, необхідну для входження до небесної радості.

1031  Це остаточне очищення вибраних Церква називає Чистилищем, яке цілковито відрізняється від кари проклятих. Церква сформулювала доктрину віри стосовно Чистилища переважно на Соборах у Флоренції (Пор. Флорентійський Собор: DS 1304.) і Триденні (Пор. Тридентський Собор: DS 1820; 1580.). Церковна Традиція, покликаючись на деякі тексти Св. Письма (Наприклад: 1 Кор. 3, 15; 1 Пт. 1, 7.), говорить про вогонь очищення:

«Що стосується невеликих провин, то треба вірити, що перед судом існує вогонь очищення, бо так твердить Той, Хто є Правдою: коли хтось говорить хулу на Духа Святого, то це йому не буде прощено ні в цьому житті, ні в майбутньому (Мт. 12,31-32). З цього твердження ми можемо зрозуміти, що деякі провини можуть бути прощені в цьому житті, а деякі з них – у майбутньому» (Св. Григорій Великий, Діалоги, 4,41, 3.).

1032 Це вчення спирається також і на практику молитви за померлих, про яку вже говорить Святе Письмо: «Тому він [Юда Макавей] і приніс жертву переблагання за мертвих, щоб вони звільнилися від гріха» (2 Мак. 12,46). Від найраніших часів Церква вшановує пам’ять померлих і молилась за них, приносячи за них зокрема євхаристійну жертву (Пор. Ліонський Собор: DS 856.), щоб, очищені, вони могли дійти до блаженного бачення Бога. Церква також рекомендує давати милостиню, здійснювати відпусти і покутні діла заради померлих:

«Помагаймо їм і пам’ятаймо про них. Якщо сини Йова були очищені жертвою свого отця (Пор. Іов 1, 5.), чому ми сумніваємося, що наші жертви за померлих приносять їм певну втіху? Не вагаймося допомагати тим, що відійшли, і жертвуймо за них наші молитви» (Св. Іван Золотоустий, Бесіда на І Послання до Коринтян, 41, 5.).

Отже нашим завданням, як Церкви, яка ще на землі є допомогти Душам у Чистилищі у проходженні очищення і досягнення того стану святості, до якого кожний з нас був покликаний під час Святого Хрещення. Згідно з навчанням Церкви допомагає їм в цьому кожна наша жертва за них, а саме: молитви за померлих, а особливо Євхаристійна Жертва, але також милостиня, відпусти і діла покутні. (пор. ККЦ 1032).

Душі в Чистилищі вже самі собі нічим допомогти не можуть, але силою таємниці Сопричастя Святих, можуть випрошувати благодаті, а отже, через їх заступництво ми можемо випрошувати благодаті для себе. Молячись за душі в Чистилищі ми можемо попросити для них Небо, а відтак помножити кількість безіменних святих, що виславляють Бога у вічності…..

Пам’ятаймо, що молитва за померлих актуальна не тільки у листопаді, коли Церква особливо нагадує про потребу молитви за померлих. Практику молитви за померлих мало багато святих (св. о. Піо, св. Фаустина, св. Гертруда…) і вони наголошували, що ця молитва має бути витривалою і щирою, тоді вдячні душі померлих допомагатимуть і нам…

Молитви о. Венантія для полегшення терпінь душам у Чистилищі

Щоденні молитви за душі, які терплять у Чистилищі
(якими молився слуга Божий о. Венантій Катажинєц,
укладені на основі об’явлень св. Таіди* з 360 р.)

Молитва на розарії

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє,
нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні і прости нам гріхи наші,

як і ми прощаємо винуватцям нашим.
І не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Амінь.

Радуйся, Маріє, благодаті повна, Господь з Тобою! Благословенна Ти між жінками
і благословенний плід лона Твого, Ісус.
Свята Маріє, Мати Божа, молись за нас , грішних, нині і в годину смерті нашої. Амінь.

Вірую в Бога, Отця Вседержителя, Творця неба і землі, і в Ісуса Христа, Його Єдиного Сина, Господа нашого,
що був зачатий від Духа Святого і народився від Діви Марії, що страждав за Понтія Пилата,
був розп’ятий, і помер, і був похований, і зійшов у відхлань. Третього дня воскрес із мертвих, вознісся на небеса
і сидить праворуч Бога Отця, Вседержителя, звідки прийде судити мертвих і живих.
Вірую в Духа Святого, святу вселенську Церкву, сопричастя Святих, відпущення гріхів,

воскресіння плоті, вічне життя. Амінь.

(50 разів)
Вічне спочивання дай їм, Господи. 
І світло віковічне нехай їм світить.
Нехай спочивають у мирі.
Амінь.

Молитва:
О найсвятіші рани нашого Ісуса Христа, які коштували стільки Його болю і Крові.
Найшанованіші рани, доказ Його нескінченної любові до нас,
змилуйтесь над бідними душами, які страждають у Чистилищі
і наді мною, бідним грішником.

(Також 50 разів)
Вічне спочивання дай їм, Господи. 
І світло віковічне нехай їм світить.
Нехай спочивають у мирі.
Амінь.

Молитва:
Святі душі, які з цього світу перейшли до чистилища
і які очікують на Небо, моліться за мене
і просіть про усі потрібні для мене благодаті….
про які благаю перед Божою Величчю.
Амінь

Акт щоденної посвяти о. Венантія Катажиньца

Мій Предвічний Боже, припадаю перед Твоєю нескінченною Величчю і в глибокій покорі поклоняюсь Тобі, жертвую Тобі усі свої думки, слова і вчинки сьогоднішнього дня і вирішую все чинити з любові до Тебе, для хвали Твоєї Божої Волі, щоб Тобі служити, хвалити і благословити Тебе, щоб здобути вибавлення душі і віру у Твоє милосердя, винагородити Твоїй Справедливості за стільки моїх таких тяжких гріхів, а заразом щоб принести полегшення душам, які страждають у чистилищі і випросити благодать справжнього навернення для усіх грішників.

Прийми, мій любий Боже, цю мою добру волю і уділи ласкаво Твоє благословення разом із дієвою благодаттю, щоб за все своє життя я більше не вчинив смертного гріха, особливо сьогодні, коли я гаряче прагну і хочу отримати всі, які тільки можу відпусти.

Прагну також бути присутнім на всіх найсвятіших жертвах, які сьогодні будуть звершені по всьому світу, щоб жертвувати їх за душі в чистилищі, щоб звільнити їх від цих мук. Амінь.

* Св. ТАІДA

Молитви з брошурки o. Венантія опираються на об’явленні св. Таіди з IV ст.
Таіда, також Таїс, Таїсія, лат.- ThaisThaida, церковно-слов’янською – преподобна Таїсія – яка жила у IV ст., єгипетська покутниця і пустельниця, свята Католицької, Православної і Вірменської Церкви.

св. Таїсія Єгипетська

За легендою Таіда була куртизанкою, а під впливом св. Пафнутія, пустельника, абата і засновника лаври біля Гераклеополя в Єгипті, докорінно перемінила своє життя. Слухаючи його слів, запрагнула пізнати джерело мудрості проповідуваних отцем слів і навернулась. Після чого спалила свій маєток, в якому жила багато років у комфорті, і до кінця життя перебувала при монастирі, де жила дуже вбого, покутуючи.
Не покинула монастиря навіть тоді, коли довідалась, що їй відпущено гріхи.

Католицька церква визнає, що у 360 р. блаженній Таіді об’явився сам Ісус Христос. І наказав їй молитись за померлих про вічне життя для них (“Вічне спочивання дай їм Господи…”), а за це обіцяв тим, хто тривалий час буде відмовляти цю молитву 100 разів на день, що вислухає кожного, хто буде просити щось для себе.

Св. Таіда є покровителькою людей, які хочуть докорінно змінити своє життя, багато хто молиться до неї, роблячи іспит совісті і приступаючи до сповіді.